Main Menu

Home

Musicalowy fenomen

Musicalowy fenomenTeatr to w dużej mierze pokłosie dawnych czasów. Deski teatru są coraz rzadziej odwiedzane, na rzecz gier, telewizji, kin, czy pozostałych mediów. W szczególności źle miały się przez dłuższy czas musicale. Nie były wyjątkowo atrakcyjne, a większość ludzi kojarzy je jak już z twórczością Disneya. Sądzono również za rozrywkę kierowaną wyłącznie dla starszego pokolenia. Jednak w 2015 roku coś się odmieniło.

Miała wówczas miejsce premiera musicalu: „Hamilton”. Jest to musical z broadway'u opowiadający o historii Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Ameryki. Z miejsca wygrał on serca amerykańskiej widowni, a potem i reszty świata. Ludzie bili się o bilety na każdy pokaz, a ceny ich ponownej sprzedaży osiągały astronomiczne kwoty, nawet ponad dwóch tysięcy dolarów. Fani non stop słuchali kawałków z musicalu, sprawiając, że stał się najpopularniejszym na licznych stronach takich jak np. Spotify.

Musicalowy fenomen2Jednak, czemu jest on aż tak istotny? Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Jedną z najczęściej wspominanych kwestii jest multikulturalizm głównej grupy aktorów. Aktorzy odgrywający role byli różnej narodowości i odcienia skóry, mimo, że postacie, jakie odgrywali oryginalnie były o białej karnacji. Wielu na to narzekało, ale szybko okazało się, że nie ma to większego sensu. Talent i charyzma aktorów prędko przekonała do siebie widzów i zdobyła dla siebie ich sympatię.

„Hamilton” dowiódł również jak rap czy hiphop, gatunki wcześniej odrzucane przez teatry, mają możliwość się dobrze z nim łączyć. Był pierwszym takim musicalem, który korzystał z nich na taką skalę, a do tego zdobył tak ogromny sukces. Bardzo przemówiło to do młodego generacji, które szybko zafascynowało się występem, który zdawał się komunikować ich językiem. Starsi też go docenili, a przy tym osobiście rozpoczęli odkrywać swoje upodobania do bardziej „młodzieżowej” muzyki.

Osobliwość „Hamiltona” opiera się na zjednywaniu pokoleń, na przełamywaniu uprzedzeń. Podjął się czegoś co nie udało się dokonać żadnej musicalowi do tamtego czasu. Wyznaczył szlak dla świeżych planów i dowiódł młodszemu pokoleniu oraz odrzucanym, że również mogą mieć własny wkład w sztukach artystycznych.