Main Menu

Home

Jakie role spełnia w życiu człowieka spotkanie z kulturą – innymi słowy - co może dać obcowanie z nią

Nowy projektTwórczość artystyczna to bardzo rozległe pojęcie. Tym określeniem charakteryzuje się w podobny sposób rzeźbę, ceramikę, teatr, poezję, jak i mniej nośne jej formy – jak film, śpiew, a nawet reklamę. Jaki może mieć ona wpływ na istnienie człowieka? Jak formuje świadomość, podejście oglądania świata? Co sprawia, że niejeden z nas entuzjastycznie z niej korzysta? Jak wpływa na nasz osobisty progres już od dziecka?

 

Najbardziej namacalną funkcją wydaje się pozostawać estetyka. Jest dużo rzeczy w naszym otoczeniu, które po prostu są piękne. Podobać nam się może film w kinie, to co słuchamy, obraz w muzeum, ulubiona poezja, budowla, którą mijamy. Piękno ma bezspornie dobry wpływ na nasze samopoczucie. Drugim aspektem jest oddziaływanie kultury na ludzką duszę. Ożywienie – które wywołuje wewnątrz nas dane arcydzieło – jest wymiarem tego, czy sztuka jest bardzo dobra. Oczywiście, każdy przeżywa ją na swój sposób i uczucia, które się zjawiają mogą być inne, ale ważna jest sama istota wywołania reakcji.

Bardzo ważna jest też rola edukacyjna. Nie bez powodu robione są wyjścia dydaktyczne do muzeów, czy kin. Uczniowie mają poprzez to nie tylko styczność ze sztuką, którą uczą się przeżywać, ale również obserwują ojczystą historię własnego kraju. Równie ważną funkcją sztuki jest działanie lecznicze. Pomocne jest to przy różnego rodzaju schorzeniach, ale głównie przeciwdziała aspołeczności, rozładowuje napięcie, powoduje kontrolowanie emocji i pomaga w łagodzeniu konfliktów. Pozwala to na rozwój osobisty i uwalnia od smutku.easter holidays 4125947 1920

Artyzm kreuje również okoliczności do wyrażania siebie – a przede wszystkim jego potężną zaletą jest to - że nie wymaga to by posiadać kompetencje manualne. I na koniec. Działalność artystyczna daje nam - po prostu - spokój. Każdy organizm dobrze reaguje na bliskość tego co estetyczne, jest to jedna z nielicznych form spożytkowania wolnego czasu. Uspakaja i daje relaks. W dzisiejszym ciągle biegnącym świecie – chwila wytchnienia, wydaje się być niezwykle cenna. Czegoż pragnąć więcej?