Main Menu

Home

Malarstwo i jego inspiracja z wody

abstract gd9fea5859 640Jakże ważna w życiu jednostki ludzkiej jest woda nie wypada zaznaczać. Poczynając od tego, że stanowi przeszło połowę wagi ciała, a skończywszy na tym, że istota ludzka nie wytrzyma bez niej dłużej jak tydzień. Według naukowych dociekań była jedną z pierwszych związków jaka powstała w pierwszej fazie ewolucji i jest obecna w całym wszechświecie. Zachwyca od dziesięcioleci, tym samym nic szczególnego, że uzyskała swoje miejsce w sztuce. Jako co?

Początek egzystencji
Motyw pojawiającej się z jeziora białogłowy poznał każdy. W renesansie prześcigano się w powstawaniu mitologicznych postaci (na przykład Wenus) do istnienia nie inaczej jak z wody. Na dużej ilości ujęć tegoż tematu powierzchnia wody przedstawiana jest jako spokojna, co powoduje poczucie ładu. Ponadto łączy się z horyzontem, jakoby nie posiadała granicy. Wolno rzec, że naśladuje nieskończoność.

Nawałnica
Nie można jednakowoż zapominać o zabójczej sile wody. Temat powodzi jest często spotykany w sztuce, nie jedynie znany ze Starego Testamentu. Potężne fale, podtopione budynki, topiący się ludzie. Potęga wody, której nie sposób okiełznać, mimo że istota ludzka podejmuje wysiłek. Wielu twórców, żeby jak najwierniej przedstawić siłę fal, rozszyfrowywało arkana ruchu powietrza. I to niezależnie od stylu.

Mijanie
Zwłaszcza potoki - to ich nurt jest odbiciem przemijania. Nie bez przyczyny w wielu starych plemionach zmarłych „grzebano” w wodzie. Motyw ów odnalazł swe miejsce też na obrazach. Woda przydaje tego typu scenom spokoju, a równolegle uwidacznia stały ruch. Coś odchodzi, a coś napływa – niezmienna kwintesencja bytu.

waterfall g024bb7c77 640Woda od wieków asystuje sztuce. Opisane tu motywy to jedynie fragment tego, jak jest postrzegana. Jak wszelkie zjawisko odgrywające rolę w życiu człowieka przez różnych twórców jest rozmaicie ujmowana - jest apoteozą ciszy albo archetypem chaosu. Co więcej ma nieprzeciętną moc, którą mnóstwo twórców pragnęło przedstawić na swych malowidłach, podejmując to w charakterze swego rodzaju kunszt. Popatrz i poznaj – to fascynujące.