Main Menu

Home

Niecodzienna sztuka - czyli rzeźby z użyciem odpadów metalowych i nietypowych części

moscow g6f106fbc0 640Twórczość jest aspektem istnienia, który asocjujemy z estetyką. Kiedy słyszymy to sformułowanie nasz umysł wytwarza obrazy przedstawiające zapierające dech w piersiach pejzaże, eleganckie posągi lub wizerunki atrakcyjnych postaci. Lecz czy nie jest to oklepane i staromodne wyobrażenie sztuki? Można by odważyć się na stwierdzenie, że tak dokładnie jest. Ponieważ wszystkie elementy ludzkiego istnienia zmieniają-się, analogicznie jest w kwestii sztuki. Nowocześni artyści starają się dostrzec urok, nie tylko w bezspornych obszarach i aspektach. Poszukują go również w brzydocie i z pozoru zbędnych elementach takich jak złom.

Kiedy nabywasz nową kuchenkę, kolejną lodówkę, stary sprzęt oddajesz do skupu. Wyobraź sobie, że znajomy zaprasza ci na wystawę sztuki współczesnej. Zgadzasz się i już kolejnego dnia wybieracie się do muzeum. Wchodzisz na salę wystawową a tam, dostrzegasz swój odbiornik tv i złom stalowy przedstawiający razem główną instalację. Zwiedzający oglądają go i potakują głowami z aprobatą. Jest to dla ciebie coś szokującego, lecz zaczynasz zdawać sobie sprawę z tegoż, że złom to nie tylko niepotrzebne odrzuty. Pomijając fakt, że można na nim zarobić. Dlatego opłaca się poznać cennik skupu złomu.

Twórcy szukają inspiracji w różnych miejscach. Jedni odnajdują ją podczas spacerów pośród natury, a inni, wybierając się na auto złom. Kupione w nim elementy wykorzystują następnie do zbudowania oryginalnych instalacji. Niektóre z nich trafiają na krótkoterminowe wystawy. Inne, odnajdują stałe miejsce i cieszą oko wielbicieli sztuki współczesnej przez długi czas. Skup złomu samochodowego cieszy się sławą pośród mechaników i wielbicieli samochodów, którzy szukają tam części zapasowych. Można tam jednak spotkać również artystów, wybierających kierownicę lub stary zderzak. Możliwe, że są to elementy instalacji, która wkrótce osiągnie wielki międzynarodowy sukces.

nuclear waste geec8568a4 640Skup złomu we Wrocławiu jest punktem spotkań regionalnych twórców, którzy wiedzą, że mogą tam spotkać perełki, które użyją do ich współczesnych instalacji. Znajdziemy tam również poszukiwaczy puszek oraz osoby przywożące wyeksploatowane, niepotrzebne sprzęty. Możemy tam zobaczyć, jak sztuka styka się z szarą codziennością. Jak pięknie i bezkonfliktowo się komponują, nie wchodząc sobie w paradę.