Main Menu

Home

Zawód kaskadera filmowego – jakie predyspozycje są konieczne, by móc stać się zawodowcem?

barber shop g6539d9aad 640Zawód dublera na planie filmowym to interesująca, ale i niełatwa profesja. Oczekuje się w niej dużej śmiałości i odpowiednich predyspozycji. Niestety nie każdy może pracować jako kaskader. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby zostać zatrudnionym przy produkcji filmu?

Kim jest kaskader?

Obowiązkiem kaskadera jest zastępowanie aktorów podczas nagrywania niebezpiecznych ujęć. Jest to zatem fach mocno brawurowy, jako że nie trudno tu o kontuzję. Jeżeli dojdzie do wypadku podczas kręcenia filmu, kaskader przechodzi przez odpowiednie procedury przed grupą lekarzy. Najczęściej w jej skład wchodzą medycy z obszaru medycyna pracy. Wrocław, a także każde większe miasto w Polsce, posiada szereg przychodni medycyny pracy, oferujących tego typu usługi - na przykład tę przychodnię.

Jak zostać kaskaderem?

Generalnie, aby zostać zatrudnionym jako kaskader, nie wymaga się aktualnie okazania żadnych certyfikatów, jednak zwinność i dobra kondycja są obowiązkowe w tym zawodzie. Konieczna jest także głęboka świadomość swojego ciała i umiejętność odpowiedniego ustawiania go. Jako że kaskader dubluje aktorów w różnych trudnych scenach, polecane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości.
Kaskader musi mieć także odpowiednie uwarunkowania psychiczne, z racji iż ciągle jest narażony na niebezpieczeństwo. Dlatego w przypadku tego zawodu wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław jest jednym z miast, gdzie można je przeprowadzić. Zobacz opis badań na tej stronie.

Ryzykowny fach

laboratory g28e6b7a38 640Nie można ukryć, że fach dublera wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Jest on narażony na rozmaite urazy i niebezpieczne zdarzenia. Nierzadko musi też wykazać się umiejętnością prowadzenia auta w w ciężkich warunkach, dlatego dublerzy są czasami kierowani na badania kierowców. Wrocław, Poznań, Katowice, Warszawa – w tych i wielu innych polskich miastach funkcjonują placówki, w których można je zrealizować.
Fach dublera z pewnością nie jest zatem prosty. Dla wielu osób nie będących w stanie funkcjonować bez mocnych wrażeń, jest to jednakże wymarzona forma zarabiania na życie.