Main Menu

Home

Sztuka jako terapia, czyli jak zadbać o psychikę malucha

actor g9e19da639 640O kondycję psychiczną należy troszczyć się od najmłodszych lat. Istnieje bardzo dużo technik wspierania postępu pociechy, a jako przykładową z nich podać można arteterapię. To idealna forma rozrywki, która dostarcza zupełnie nowych dróg rozwoju.

Co wykorzystuje arteterapia?


Sztuka jest aktywnością pozwalającą na uzewnętrznienie doświadczanych uczuć i spostrzeżeń. Używa się ją też w ramach metody, jaką jest psychoterapia dzieci. Stworzono wiele form terapeutycznych, wspartych przede wszystkim na sztuce. Terapia sztuką to nic innego, jak wspólne zastosowanie dziedzin sztuki i działań terapeutycznych, przy których wykorzystuje się środki artystyczne.
Sztuka to doskonały środek na poznawanie swoich emocji i ulepszanie procesu komunikowania. Stąd też sporo bierze z niej też coaching, w którym też okazuje się ona wysoce skuteczna.

Coaching: https://www.superego.com.pl/coaching-osobisty/ < tu znajdziesz szkolenia we Wrocławiu.

Sztuka jako wsparcie psychiczne a jednocześnie rozrywka


Terapia sztuką jest czymś zdecydowanie więcej niż standardowa technika działań terapeutycznych. Dla najmłodszych stanowi ona sposób rozrywki, gwarantując tym samym sposobność okazania osobistych uczuć i trudności. Podczas zajęć w jej przypadku, najistotniejszym etapem w każdym przypadku jest mechanizm tworzenia, bardzo znacząca jest też bliska relacja podczas prowadzonej razem aktywności.
Ponadto, arteterapia skłania do wielu ciekawych opcji działania. Zainteresowany nią psychoterapeuta może dopasować sposób jej stosowania do swojej specjalizacji, jak również do indywidualnych cech swojego podopiecznego.

Korzyści wynikające z twórczej terapii


meadow g9513cd3f9 640Terapia sztuką ukierunkowana jest na uśmierzanie symptomów i niwelowanie zaburzeń psycho-rozwojowych. Zapewne każdy psycholog zgodzi się z faktem, że jest to idealna metoda pracy, jeżeli chodzi o najmłodszych. Leczenie przebiega bowiem w tym przypadku poprzez ekspresyjne działania, co skłania do podejmowania przyjemnych aktywności oraz działań twórczych.
Terapia sztuką może okazać się użyteczna w zażegnywaniu konfliktów, jak również w ograniczaniu skali stresu. Przynosi ona pożądane efekty także u maluchów, w przypadku których stwierdza się problemy z zapamiętywaniem. Technikę tę wdraża też niejedna poradnia psychiatryczna. Wspomaga ona postęp poznawczy, sfery psychicznej i motoryczny małych pacjentów.
Należy w ramach podsumowania podkreślić, że terapia sztuką okazuje się skuteczna tak samo w przypadku małych pacjentów, jak też u osób dorosłych.

Inne strony, które mogą Cię zainteresować:

https://www.superego.com.pl/ach-te-emocje-jak-na-nas-wplywaja/ < o wpływie emocji, solidna porca wiedzy

https://www.superego.com.pl/czym-jest-i-na-czym-polega-terapia-poznawczo-behawioralna/ < o terapii poznawczo-behawioralnej, dowiesz się czym jest

https://www.superego.com.pl/terapia-metoda-warnkego/ < terapia metodą Warnkego, bardzo ciekawy temat