Main Menu

Home

Muzyka klasyczna jest ponadczasowa

muzyka14Jak świat szeroki, trudno byłoby wypatrzyć człowieka, który nie byłby zainteresowany kiedyś muzyką. Muzyka jest z nami w każdym miejscu i już od najwcześniejszych lat możemy zetknąć się z jej tonami. W tym momencie gatunków muzycznych istnieje bez liku, zaś nierzadko odróżniają się one między sobą tak wielce, że nie chce się sądzić, żeby wywodziły się z jednego pnia.

Tymczasem naprawdę wszystko to, co dzisiaj słuchamy w muzyce, pochodzi z muzyki klasycznej. Trzeba zresztą przypominać sobie, iż to, co obecnie określamy muzyką poważną, to właściwie dzieła z wieków XVII do dziewiętnastego. Klasa tejże formy opiera się w związku z tym na dzisiejszym dzieleniu sztuk. Tak czy inaczej, nie można ukryć, że reguły obowiązujące w pisaniu muzyki w tamtych epokach wpływają na to, jak rozumiemy współcześnie muzykę w jej tempie, linii melodycznej i pozostałych przejawach. Twórcy odczuwają dziś poważny problem, albowiem mieszczą się w takim punkcie dziejów muzyki, w którym nie nie mają możliwości stworzyć nic świeżego. Mogą zaledwie opierać się na tym, co wcześniej było i testować świeże kombinacje dźwięków. Ciągle również ci w wyższym stopniu wymagający sięgają po inspiracje właśnie do utworów klasycznych.

muzyka05Muzyka klasyczna wydaje się ponadczasowa. W najwyższym stopniu czytelnym argumentem za tą opinią jest okoliczność, iż podczas gdy teraz występuje moc bestsellerów 1-ego lata, dzieła sprzed 100 lat czy wcześniejszych wciąż są grywane i, do tego, wypłacane są za owo gratyfikacje. Co intrygujące, nie dotyczy to tylko narodów zachodnich, w jakich ten model muzyki powstawał. Na odwrót, jednymi z największych muzyków na świecie są mieszkańcy Chin. Ponadczasowość wiąże się tutaj z sięganiem ponad podziały kulturowe. Z drugiej strony, classical music jest nieprzerwanie obiektem licznych badań, jakich wyniki pokazują między innymi na jej pozytywny wpływ na postęp różnych talentów u maluchów czy też zwyczajnie na układ nerwowy. Nie da się również zanegować, że osoby rozsmakowane w muzyce z minionych wieków mają wielokrotnie o wiele obszerniejsze horyzonty - zarówno estetyczne, jak również intelektualne - aniżeli ludzie słuchający jedynie muzy współczesnej.

Faktem jest, iż zazwyczaj utworów klasycznych słuchają pasjonaci, na nieszczęście zwykły gość sięga po nie mniej chętnie. Rozmaite akcje społeczne, np. z przyczyny Roku Chopinowskiego, są zaiste istotne i można mieć nadzieję, iż fanów muzyki klasycznej będzie cały czas coraz więcej, chociażby w niewielkich transzach.