Main Menu

Home

Okresy w sztuce i nauce - barok oraz renesans

 

gimpSztuka teraźniejsza jest kierunkiem, jaki pobiera inspiracje z wieków ubiegłych. Wielu twórców własne dzieła bazuje na doskonałych stwórcach takich jak na przykład Picasso. Dyspozycje jakie daje obecna technologia i rozwój technologii komputerowej pozwalają skonstruować dzieła na miarę kapitalnych twórców.

Wypada jednak pamiętać, że sztuka i detale przejawu ludzkiego poczucia przyciągająca to nie wyłącznie współczesność - to przede wszystkim historia i poprzednie okresy.

Sztuka barokowa

barokSztuka barokowa przypada na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze symptomy. Rzym stał się punktem, gdzie rozpoczęli przyjeżdżać renomowani malarze oraz rzeźbiarze. Barok to okres w jakim sztuka była mocno powiązana z Kościołem. Pokazywała ona założenia ruchu rzymskokatolickiego, a też wojnę z protestantyzmem. Sztuka barokowa cechuje się dramatem połączonym w jeden zespół wraz z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a również muzyką.
Taki rezultat wolno na przykład ujrzeć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce użytkowało się szczegóły kolumn, frontonów, lub łuków. Ich łagodne skrzywienia sprawiały obraz dynamizmu, ruchu i nieszczęścia. Jednym z najbardziej legendarnych osób sztuki barokowej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to malarz, który własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Mimo kłopotliwego życia jakie posiadał, kreował on bajeczne twórczości, pełne dramatyzmu i uczuć. Do jego przykładowych obrazów przystają: „Powołanie św. Mateusza” oraz „Nawrócenie św. Pawła”. Malarz ten użytkował w własnych dziełach postury stereotypowych ludzi, opisując ich autentyczność.

Renesans

renesansSztuka renesansu urodziła się we Włoszech. Cechowały ją elementy antyczne, powielane dawne wzory, jakie były natchnieniem dla stwórców. Nawet jego rola stała się znacząca i pomocna. Twórca stał się jednostką, jaka miała ogromne pole do popisu, by zmienić lico kultury, dlatego ceniono go za to. Zalążek sztuki renesansu przysługuje na wiek XV. Przejawem jego piękna była harmonia oraz prostota. Wybitnie ekspresowo się ona rozwinęła, bo ludzie bogaci z zapałem kupowali jej dzieła pozwalając na wzrost popularności tej sfery kultury. Najpopularniejszą figurą rozwoju malarstwa był Leonardo da Vinci, doskonały twórca i inteligentny filozof. To on wpisał do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są znane na całym globie.

Największy wpływ na sztukę renesansową mieli oprócz Leonarda da Vinci też Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci czasu odrodzenia. Muzyka również była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin oraz Marenzio.