Main Menu

Home

Czy da się dobrze zarobić będąc twórcą w Polsce?

malarzDla twórcy z dostępem do internetu nie jest istotne to, w jakim miejscu się mieszka. Można bez zastanowienia powiedzieć, że w każdym miejscu na ziemi z dostępem do internetu da się na sztuce zarobić.

Warunkiem niezbędnym jednakże do zarobienia pierwszego pieniądza, zdaje się być orientacja w biznesie, czego zazwyczaj artyści nie mają, ponieważ skupiają się raczej na doskonaleniu swego kunsztu, a zapominają, że muszą coś jeść. Najlepiej, by nauczyli się pewnych chwytów marketingowych, żeby najzwyczajniej w świecie się zareklamować i zacząć zarabianie za swoją sztukę.

Choć mogłoby się wydawać, iż trudno być zauważonym – wcale nie może być to aż tak straszne i trudne. Trzeba po prostu poznać jakieś umiejętności biznesowe i dowiedzieć się, na co istnieje aktualnie monopol. Jeśli ktoś zajmuje się fotografią, można własne zwyczajne zdjęcia wystawić na dedykowanych portalach, na których wielkie agencje, czyli postaci potrzebujące grafik – mają szansę je łatwo zarezerwować, a może nawet wybranego fotografa wynająć.

pisanieArtyści pisarze, dzięki wciąż zwiększającej się gamie self-publishingowych domów wydawniczych, mają szansę, mało ryzykując, debiutancko opublikować swoje pierwsze książki. Graficy komputerowi ze swoimi umiejętnościami na pewno z zarabianiem nie mają problemu. W Polsce powstaje niezliczona liczba firm, potrzebujących na przykład designersko stworzoną stronę internetową. Opisuje się tego typu projekty jako rodzaj twórczości konsumpcyjnej, a talent i powołanie zdaje się być konieczny do wykonywania takiego rodzaju pracy.

Także będąc muzykiem można publikować własne ścieżki dźwiękowe, wcale nie wyłącznie na YouTube, który wydaje się królować w sieci, lecz także na licznych zupełnie odmiennych stronach, jakie również promują artystów.

Ostatnimi czasy również aktorzy, tancerze, rzeźbiarze – absolutnie każdy artysta ma szansę na przykład otrzymywać pieniądze na coraz popularniejszych internetowych godzinach lekcyjnych. Warto odnosić korzyści z szans, jakie daje sieć, brać udział albo przygotowywać internetowe seminaria i inne tego typu wydarzenia, do których mogą mieć wgląd ludzie z różnych krajów. Przez to, że istnieje internet, twórca nie ma potrzeby się obawiać, że nikt nie zobaczy jego wystawy w galerii sztuki. Wystarczy wysłać adres strony w świat.