Home

Najlepsze soundtracki filmowe – moi ulubieńcy

muzyka film

Nierzadko zdarza się, że utwór z obrazów kinematograficznych staje się przebojem i słucha go wiele pokoleń. Nierzadko również zdarza się, że produkcja nie jest podobnie cudowna, jak soundtracki.

Utwory muzyczne wywołuje głębokie uczucia w ludziach. Podczas oglądania filmu nie wyobrażamy sobie zazwyczaj, by nie miał on dobrego soundtracku. I nie mowa w tym momencie tylko o musicalach. Prawie każda ekranizacja, uatrakcyjniona o genialną ścieżkę dźwiękową, jest dzięki niej o niebo lepsza.

Chociaż miałoby się ochotę ustalić listę przykładowo najlepszych pięćdziesięciu utworów filmowych od początku powstania kinematografii, lecz nie ma takiej możliwości. Naturalnie dlatego, że to, czy coś jest dobre, czy mierne – nie może być po prostu ustalone. Jest to motywowane osobistymi odczuciami słuchaczy. Dlatego też każdy indywidualnie musi, chodząc do kina, wykreować własny spis ulubionych utworów w filmach.

rocky muxykaChoć recenzowanie kolejnych utworów zdaje się być bez celu, akurat przez wzgląd na subiektywność opinii, to można oczywiście wyszczególnić kilka elementów, jakie tworzą świetny soundtrack. Przede wszystkim nie powinien być on niepołączony w jakikolwiek sposób z dziejącymi się akurat na ekranie wydarzeniami. Żaden filmowiec do sceny umierającego kochanka nie dobierze soundtracku granego przez hardcorowy, metalowy team. Podobnie, oglądając pogoń za mordercą, albo szybki zjazd na nartach w ucieczce przed lawiną, raczej żaden widz nie wyobraża sobie słuchania delikatnych dźwięków spod palców pianisty. Stanowczo można powiedzieć, że właściwy soundtrack powinien być właściwie dobrany do sceny w produkcji. Również to, czy soundtrack jest wariant ze śpiewem, czy też bez, jest istotne. To również jest zależne wyłącznie od zamysłu kreatora oraz od jego gustu. Jeśli jest doświadczony i produkuje świetny film, wtedy na sto procent zadecyduje właściwie. Jeśli mu się uda, wtedy jego film zyska przez muzykę, natomiast ona zaistnieje dzięki filmowi.

 

Jeśli nie ma się energii na oglądanie wszystkich filmów teoretycznie wspaniałą muzyką w nadziei, że znajdziemy hit, którego chciałoby się słuchać non stop – wystarczy najzwyczajniej w świecie przeczytać, jakie filmy dostały wyróżnienia za najlepszy soundtrack w konkretnym roku