Main Menu

Home

Dźwięki muzyki a uśmierzanie bólu – co należy wiedzieć o tej kwestii?

muzyka w szpitaluCzy słuchanie muzyki wpływa na leczenie bólu przewlekłego? W jaki sposób może wpłynąć na leczenie migreny? Jak reagują chorzy po zabiegach na swoją ulubioną muzykę w placówkach tj. klinika leczenia bólu? Czy słuchanie muzyki może w niewielkim stopniu uśmierzyć ból nowotworowy?

Badania na chorych

Badania naukowe wykazały, że pacjenci, którzy mogli słyszeć ulubione melodie czuli się dużo lepiej bezwzględnie na wiek, płeć oraz rodzaj operacji. U każdego badanego stwierdzono niższy poziom lęku oraz bólu. Nieco mniejsze, choć też widoczne działanie miały dźwięki muzyki na poziom odczuwanego zmęczenia, czy też obniżenie ciśnienia krwi. Wydaje się, że skutek był trochę lepszy, gdy badani odtwarzali utwory, które samodzielnie wybrali. Własne upodobania są oczywiście bardzo istotne, jednakże siła oddziaływania muzyki przede wszystkim jest zależna od takich parametrów jak rytmiczność, melodyjność oraz występowanie w danym utworze konkretnych instrumentów np. saksofonu. Jeśli muzyka jest łagodna i ma jednakowy rytm, wtedy rozluźnia spięte mięśnie, łagodzi nerwy i jednocześnie spłyca odczuwanie bólu. Innymi słowy przynosi najbardziej pożądane efekty zdrowotne oraz wpływa na leczenie bólu przewlekłego .

Rozproszenie uwagi przez muzykę

wesoly pacjentNiektórzy uczeni twierdzą, że melodia wpływa na ludzi podobnie efekt placebo. Jest to jednak wciąż oddziaływanie korzystne. Pacjenci mogą być zwyczajnie zdekoncentrowani przez otaczające dźwięki i melodie oraz wtedy mniej myślą o cierpieniu oraz zmartwieniach. Nie tłumaczy to jednakże całkowicie uzdrawiających właściwości muzyki dlatego, że nawet grana podczas zabiegu operacyjnego, gdy chorzy znajdowali się w narkozie, wykazywała dobry wpływ na operowanego. Po zakończeniu zabiegu byli oni spokojniejsi, a dodatkowo wymagali mniej środków przeciwbólowych. Jednakże muzyka nie skracała ich pobytu na oddziale.

Wyniki eksperymentów udowodniły, że słuchanie muzyki może nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, lecz też zmniejszyć potrzebę sięgania po leki.