Main Menu

Home

Książki na temat sportu – czy są warte naszej uwagi?

czytanienapowietrzuWysiłek fizyczny jest to temat znany ludzkości od niepamiętnych czasów, nie można zatem policzyć, jak wiele tomów na ten temat napisano. Podrodzajów takiej twórczości istnieje mnóstwo, czasami publikacje bywają życiorysami znanych sportsmenów, inne bywają przewodnikami dla zaczynających przygodę ze sportem osób, próbujących się w danej konkurencji sportowej.

Taka publikacja może być również świetną beletrystyką rozrywkową, jeżeli przykładowo opisuje przetrwanie w okropnych okolicznościach atmosferycznych ekipy alpinistów albo jest ona o doświadczeniach młodzieży w trakcie wyjazdu zimą w góry i ciekawych przeżyciach w złych warunkach na stokach. Ogólnie super myślą może być nagranie kamerką całego zjazdu po stoku, niebezpiecznych trików, bądź też zwyczajnego zjazdu dla relaksu, a następnie podsunięcie własnego wideo któremuś literatowi, a on nie będzie musiał wychodzić z domu, by napisać doskonały podręcznik.

Pozycje na temat sportu mogą być mniej lub bardziej wciągające. Te, napisane przez trenera, który wyłącznie uwrażliwia czytelnika na wagę treningu, nie zawsze muszą zwalić z nóg. Pozostałe, na przykład w postaci poradników, również mają szansę nie spełnić oczekiwań odbiorcy. Jednak sięgając po biografię bokserów, bijących się od małego na podwórkach, literaturę o sławnych futbolistach, tonących w luksusie, bądź też o sportowcach, tych, co jeżdżą z kamerkami górskimi trasami w różnych warunkach pogodowych, tych, którzy w górach staczali walkę o przeżycie – podobne opowieści mogą być fascynujące!

wpinaczkaNim się zatem sięgnie po publikację o sporcie, należy sobie samemu uświadomić, czego się od niej wymaga. Jeżeli chcemy adrenaliny – poleca się zdecydować się na historię uprawiających wspinaczkę górską albo książkę o skialpinizmie, który jest połączeniem wspinaczki górskiej, chodzenia w pełnym osprzęcie oraz zjeżdżania po stokach w trakcie rozmaitej pogody. Jeżeli śni się o skoku na nartach, ale nie ma się właściwego doświadczenia by się wypróbować – lektura biografii o tym sporcie razem z obejrzeniem nagrania z kamerki ze stoku musi usatysfakcjonować niejednego spragnionego przygody czytelnika.